12 Aralık 2018 Çarşamba 14:49
Çocuk Dünyası
ÖNE ÇIKANLAR
 ÖNE ÇIKANLAR Tüm Haberler  
Şimdiki misyonumuz bikini!
Sıcak günlere kavuştuğumuz şu günlerde büyük bir coşku ile bir diyet ya da egzersiz programına başladınız. Ama ya yarı yolda kalırsanız?
Giriş Zamanı:20 Mart 2013 Çarşamba
Güncelleme: 15 Ağustos 2016 Pazartesi

 

Sıcak günlere kavuştuğumuz şu günlerde büyük bir coşku ile bir diyet ya da egzersiz programına başladınız. Ama ya yarı yolda kalırsanız? Ya başaramazsanız!
 
Üzülmeyin, yalnız değilsiniz. Araştırmalar göstermektedir ki, insanların yüzde 25'inde vücut onbeşinci güne kadar çeşitli zorluklar yaşıyor ve direnç gösteriyor. Bunun için yapmanız gereken süreyi artırıp, mesela 30 ya da 35 günlük bir program seçmeniz. Peki bu size ne sağlayacak? Beyninizin bu yeni eyleme gösterdiği direncin kırılmasını ve başarıya ulaşmanızı aşağıdaki yöntemlerle sağlayabilirsiniz.
 
 
Misyon Bikini
 
Zaman ve zihin kontrolü
Başladığınız programı tüm zorluklarına rağmen inatla sürdürmeye çalışın. Bu konuda zaman ve zihin yönetimini iyi yapmanız gerekiyor. Otuz beş gün boyunca bir gıda programı izleyin. Fakat başarıya ulaşmak için alışkanlıklarınızdaki değişimlerin aşırı sert olmaması çok önemlidir. Zihninizden içinizdeki coşkuyu hiç eksik etmeyin. Unutmayın, pozitif düşünmek pozitif sonuçlar getirmektedir. Karşı konulmaz bir çikolata ya da alışık olduğunuz hamur işlerini bir anda bırakmanın ne kadar zor olduğunu kimse inkar etmiyor. Fakat ünlü atasözümüzü hiç aklınızdan çıkarmayın; Gözden ırak olan gönülden de ırak olur! Bu yüzden mümkün olduğunca evde, çarşıda ya da süpermarkette tüm bunları görmezden gelmeye çalışın. Bir süre sonra sizin için aslında "olmazsa olmaz" olmadıklarını göreceksiniz.
 
 
Misyon Bikini
 
İrade ve rasyonalite
Böyle bir programın başarıya ulaşmasında en önemli şeylerden bir tanesi de günlük konuşma dilinizi de buna göre uyarlamanız. Sizin yapacağınız konuşmaların programın gidişatını etkileyeceğini aklınızdan çıkarmayın. Mesela "Tatlı bir çikolata istiyorum" gibi istek ve iştiha dolu cümleler kurmak yerine, çikolatanın zararları üzerine makaleler okuyabilir, bunları çevrenizle paylaşabilir, belleğinizdeki çikolata efsanesini yıkmak için çaba sarfedebilirsiniz.
 
Bunların hiç de buraya yazıldığı kadar kolay olmadığını düşünebilirsiniz. İradenize hakim olamadığınız, programın kurallarını ihlal edebileceğiniz durumlar elbette olacaktır. Böyle durumlarda elinize bir kağıt kalem alıp, bu programa başlama gerekçelerinizi, sonucunda neler olacağını kağıda yazmanız faydalı olabilir. Alt alta sıralanmış gerekçeleri gözlerinizle görmeniz iradeniz üzerinde bir baskı unsuru oluşturacaktır.
 
 
Misyon Bikini
 
Kendinize yeni arkadaşlar bulun
Programa başladığınızda çevrenizdeki insanların ne düşüneceğinden çekinceniz varsa hiç tereddüt etmeden kendinize yepyeni arkadaşlar bulun. Böyle durumlarda bir spor merkezinde sizinle aynı idealleri paylaşan ve hatta bir kısmı başarı yolunda azimle ilerleyen arkadaşlar bulmanız size inanılmaz katkılar sağlayabilir. Eğitmenlerinizin sizin üzerinizdeki otoritesinin de mutlaka bir etkisi olacaktır.
 
 
Misyon Bikini
 
Kendinize inanın
Spor arkadaşları, eğitmenler, kağıt, kalem vesaire derken bu işin bu kadar da zor ve içinden çıkılmaz olduğunu düşünmeyin. Kendinizi dinleyin, kendinize inanın ve idealinizi hiç aklınızdan çıkarmayın. Karanlık bulutlarla kaplı bir gökyüzünde rengarenk hayaller kurabiliyorsanız, varsınız. Diğer türlüsünü herkes yapabilir. Uzmanlar, olumlu düşünmenin kişisel mutluluk üzerindeki etkilerini anlatıp duruyorlar. Siz de hep olumlu düşünmeye çalışın. Çünkü hangi iş olursa olsun, kazanmak için olumlu duygularla motive olmak birinci şarttır.
 
Dünyada bu kadar olumsuzluk yaşanırken nasıl olacak bu olumlu düşünme işi diyebilirsiniz. Haklısınız. Ama şunu bir deneyin; Hayatınızda olumlu bir etkisi olan ve sizin için mutluluk vesilesi olan üç kişinin adını düşünün. "Şimdiye kadar gördüğüm en güzel şey..." diye başlayan cümleler yazın. Hatta bunların arasından kendinize Top 10 Listesi yapın; Yaptığın en iyi tatil, en iyi anıları, en komik anlar vb...
 
 
Misyon Bikini
 
Eğer zorlanacağınız bir yola koyulduysanız, unutmayın ki bu yolda başarının sırrı her an kendinizi daha iyi hissetmekten geçiyor. Tüm programınızı buna göre kurgulamanız, kendinizi mutlu edecek şeylere odaklanmanız, yeni faaliyetlere girişmeniz, diealinize ulaşmak için yönünüzü yeni yollara çevirmeniz, karanlık tünellerden uzak durmanız gerekiyor. İlkeniz her zaman şu olmalı; "Sonunda iyi zamanlar göreceğim bir işe giriştim. Dönmek yok!"

Paylaşın

Yorumlayın


ÖNEMLİ NOT: AVMLife sayfalarında yayınlanan okur yorumları editör kontrolünden geçtikten sonra yayına alınmaktadır. Yazılan yorumlar okurların kendi görüşleridir ve AVMLife hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Diğer Haberler