20 Mayıs 2019 Pazartesi 00:09
Çocuk Dünyası
ÖNE ÇIKANLAR
 SAĞLIKLI YAŞAM Tüm Haberler  
Obezite ile ilgili ne biliyoruz?
En yaygın hastalıkların yegane nedeni uzun süreli, tedavi edilmeyen obezite olabilmektedir. Hatta obezite pek çok sağlık örgütü tarafından artık bir hastalık olarak kabul ediliyor.
Giriş Zamanı:03 Şubat 2014 Pazartesi
Günümüzde sağlığı tehdit eden yeme bozukluklarının başında obezite gelmektedir. Hatta obezite pek çok sağlık örgütü tarafından artık bir hastalık olarak kabul edilir. Zira bilimsel olarak da obezitenin neden olduğu hastalıklar hakkında yeterli bilgiye sahip olmak artık mümkün hale gelmiştir. Çünkü en yaygın hastalıkların yegane nedeni uzun süreli, tedavi edilmeyen obezite olabilmektedir.
 
Peki, obezite ile nasıl mücadele edilmelidir? Fazla kiloları olan her birey obez midir? Bunlardan daha da önemlisi obezitenin neden olduğu hastalıklar hakkında yeterli bilgiye sahip bir toplum muyuz? Maalesef halen bu önemli rahatsızlığı çok fazla ciddiye alan bir toplum değiliz. Bu yüzden gelişigüzel uygulanan diyetler, hekim kontrolü olmadan yapılan egzersizler pek çok üzücü sonuçları da beraberinde getirmektedir.
 
Fazla kiloları olan her bireyin obez olduğu söylenemez. Ancak vücut kitle endeksi hesaplamalarına göre günümüzde obezite rahatsızlığı yaşayan bireylerin sayısı korkunç bir hızla artmaktadır. İşte bu nedenle uzmanlar sıklıkla obezitenin neden olduğu hastalıklar hakkında yeterli bilgiye sahip olunabilmesi için çeşitli seminerler, konferanslar düzenlemekte ve toplumu bu konuda bilinçlendirmeye çalışmaktadır.
 
Obezite Ne Zaman Başlar?
Özellikle anne babaların hem obezite hem de sebebiyet verdiği rahatsızlıklar hakkında son derece ayrıntılı bilgi sahibi olmaları ve çocuklarını edindikleri bu bilgiler ışığında yetiştirmeleri gereklidir. Zira son araştırmalar obezitenin aslında çocukluk döneminde başladığını ve yetişkinlikle birlikte ileri safhalara ulaştığını açığa çıkarmış durumdadır. Yanlış beslenme alışkanlıklarının temelinde çocukluk dönemindeki beslenme düzeni ya da düzensizliği yatar!
 
Bu yüzden öncelikle anne babaların obezite konusunu daha fazla ciddiye almaları ve çocukların nasıl sağlıklı bir şekilde beslenebileceklerini öğrenmeleri gereklidir. Bu sayede çağımızın vebası olan obezitenin önüne geçilebilir, çocuklar bu tehlikeli durumdan uzak yetiştirilebilir.
 
Aileler merak ettikleri soruların yanıtlarını internet aracılığı ile de öğrenebilirler. Online olarak  http://diasurg.com adresine tıkladığınızda aklınıza takılan her türlü soruya cevap bulabileceğiniz gibi, obezite rahatsızlığını da yakından tanıma fırsatını yakalayabilirsiniz. Çocuğunuzun beslenme düzenini yeniden gözden geçirmenize vesile olacak bu bilgiler ışığında siz de kendi beslenme hatalarınızı keşfedebileceksiniz. Ailenizi bu tehlikeden uzak tutmak için tıklayın, obezite ile artık tanışın! 

Paylaşın

Yorumlayın


ÖNEMLİ NOT: AVMLife sayfalarında yayınlanan okur yorumları editör kontrolünden geçtikten sonra yayına alınmaktadır. Yazılan yorumlar okurların kendi görüşleridir ve AVMLife hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Diğer Haberler