20 Mayıs 2019 Pazartesi 00:51
Çocuk Dünyası
ÖNE ÇIKANLAR
 SAĞLIKLI YAŞAM Tüm Haberler  
Sağlık için zencefil
Zencefil, sayısız faydaları nedeniyle birçok ülkede değişik amaçlarla kullanılıyor.
Giriş Zamanı:19 Şubat 2014 Çarşamba
Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu‘nun “genel olarak güvenilir” grubunda yer alan zencefil, sayısız faydaları nedeniyle birçok ülkede değişik amaçlarla kullanılmaktadır.
 
Zencefil üzerinde her yıl çok sayıda araştırmaların  yayınlandığını belirten Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, “Yıllarca soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı etkili kabul edilen zencefil bitkisi, sindirim sistemi rahatsızlıkları  için de oldukça yararlıdır.” diyor.
 
Avrupa İlaç Kurumu tarafından kusma ve bulantıyı önleyici olarak kullanımının kabul edildiğinin altını çizen Sezik,  zencefilin faydalarını şu şekilde sıralıyor; “Ayrıca bu mucizevi bitki hafif gaz, şişkinlik ve spazm şeklinde görülen sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı  da oldukça etkilidir. Zencefilin romatizma ve osteoartrit ağrılarını giderici etkileri üzerindeki çalışmalarda da epey yol alınmıştır. İltihap giderici ve spazm çözücü etkilerinin tespit edilmesi  bu alandaki kullanımları  destekleyen bulgulardır. Antioksidan etkisinin bulunmasıyla  soğuk algınlığında veya vücut direncini artırmada, hatta  bazı kanserlerde etkili olduğu ortaya konulmuştur fakat kanseri önler veya kanser ilacı demek için  henüz çok erkendir.”
 
Zencefil nasıl kullanılır?
Prof. Dr. Ekrem Sezik, zencefilin günümüzde en  kolay tüketim yolunun poşet çay olduğunu belirtiyor ve ekliyor, “Kokulandırılmış, hoş lezzetli poşet çaylar piyasada kolayca bulunabilir. Zaman zaman zencefil çayı içmekte yarar var fakat kullanılacak miktar  ve süreyi abartmamak gerekir. Bilhassa hamileler ve safra taşı bulunanlar aşırı kullanmamalıdır.”

Paylaşın

Yorumlayın


ÖNEMLİ NOT: AVMLife sayfalarında yayınlanan okur yorumları editör kontrolünden geçtikten sonra yayına alınmaktadır. Yazılan yorumlar okurların kendi görüşleridir ve AVMLife hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Diğer Haberler