21 Mart 2019 Perşembe 15:42
Çocuk Dünyası
ÖNE ÇIKANLAR
 SAĞLIKLI YAŞAM Tüm Haberler  
Bahar hastalıkları kapıda!
Bahar aylarında hava sıcaklıklarındaki değişkenlikle birlikte hastalıklar da artış gösteriyor.
Giriş Zamanı:03 Mart 2014 Pazartesi
Mevsimsel özelliklere dikkat edip, bu konuda bilinçli olmak,bahar hastalıklarından korunmak için büyük önem taşıyor. Memorial Etiler Tıp Merkezi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Murat Görgülü,baharda sağlıklı kalmanın yolları hakkında bilgi verdi.
 
Grip, nezle ve soğuk algınlığına karşı önleminizi alın
Baharda görülen ısı değişiklikleri ile birlikte grip, nezle ve soğuk algınlığı denilen virüs enfeksiyonları çok sık görülmeye başlanır. Virüs enfeksiyonu sonrası hapşırık, burun akması ve halsizlik yanında ateş, aşırı öksürük, vücutta kırgınlık, kas ağrısı, kramplar, keskin bir baş ağrısı, nefes almada zorluk ve solunum yetmezliği olabilir. Bu tip enfeksiyonlar sonucu zatürre, bronşit ve menenjit de görülebilir.
 
Sentetik yerine pamuklu giysiler tercih edin
Mevsim şartlarına uygun giyinmekte önemlidir; çok sıkı, terletecek naylon içerikli giysiler ya da üşütecek kadar ince giysiler tercih edilmemelidir. Pamuklu, vücudun hava almasını sağlayan, gerektiğinde çıkarılıp yeniden giyilebilecek giysiler tercih edilmelidir.
 
Camları ve perdelere açın, evinize bahar havası girsin
Bahar aylarında zorunlu olmadıkça kalabalık yerlerde ve kapalı yerlerde kalınmamalıdır. Kapalı ortamlar sıklıkla havalandırılmalı, bol bol temiz hava alınmalıdır.
 
Mevsim meyve ve sebzeleri ile sağlıklı kalın
Bol taze meyve ve sebze tüketimi sizi bu dertlerden koruyabilir. Yemeklerinizde sebze ve meyvelerin ölçülü şekilde bulunmasına özen gösterin. İyi beslenememe ya da kronik hastalık gibi durumlarda Vitamin takviyesini ihmal etmeyin. İnsan vücudu için suyun gerekliliği unutulmamalı ve yeterli sıvı tüketimine dikkat edilmelidir. Mevsime uygun olarak açık havada yapılabilecek düzenli egzersizler kişiyi hastalıklardan korumaktadır.
 
Vücudunuzun ihtiyacı kadar uyuyun
Uykuya dikkat edilmelidir, uykusuzluk vücut direncimizi düşürerür ve hastalığa davetiye çıkarır. Uyku düzeninin çok iyi ayarlanması gerekir.
 
Güneş ışığı sağlık verir
Gerekli önlemler alınmasına rağmen hastalık başladığında erken tedavi önemlidir. Bu dönemde ve hafif enfeksiyonlarda istirahat, kaliteli uyku ve beslenmeniz kafidir; ancak bu önlemlere ek olarak ateş düşürücü, ağrı kesici ve vitamin takviyesi kullanabilirsiniz. Balgamlı öksürük, yüksek ateş, nefes alma zorluğu gibi durumlarda doktora başvurup tetkik yaptırmak ve uygun tedavi yoluna gitmek gereklidir.
 
Doktora başvurmak için geç kalmayın
Kişi tüm bu önlemleri almasına rağmen kendisini halsiz, yorgun hissediyorsa ya da grip, nezle, soğuk algınlığı belirtileri yaşıyorsa rahatsızlığın kendi kendine geçmesini beklemek yerine doktora görünmeli ve en uygun tedavi planını vakit kaybetmeden uygulamalıdır.

Paylaşın

Yorumlayın


ÖNEMLİ NOT: AVMLife sayfalarında yayınlanan okur yorumları editör kontrolünden geçtikten sonra yayına alınmaktadır. Yazılan yorumlar okurların kendi görüşleridir ve AVMLife hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Diğer Haberler