21 Temmuz 2019 Pazar 12:37
Çocuk Dünyası
ÖNE ÇIKANLAR
 AVM AJANDA Tüm Haberler  
Bodrum Bale Festivali başlıyor
16. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, 1-15 Ağustos 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
Giriş Zamanı:24 Temmuz 2018 Salı
16. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, 1-15 Ağustos 2018 tarihleri arasında, Bodrum Antik Tiyatrosu’nun tarihi atmosferinde gerçekleştirilecek.
 
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından on altı yıldır düzenlenen ve tatil kültürüne bambaşka bir boyut getiren“Uluslararası Bodrum Bale Festivali”, 1 - 15 Ağustos 2018 tarihleri arasında, özenle seçilen seçkin bale yapıtlarıyla, Bodrum Antik Tiyatrosu’nun tarihi atmosferinde izleyicilerin beğenisine sunulacak.
 
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün, sanatsal kalitesine, zengin repertuvarına, ulusal ve uluslararası sanatsal arenada ulaştığı başarılarına güvenle 2003’den beri kesintisiz her yıl, büyük bir sevgi ve disiplinle düzenlediği ve Bodrum’a armağan ettiği “Uluslararası Bodrum Bale Festivali”, her yıl olduğu gibi bu yıl da Bodrum Büyükşehir Belediyesi’nin değerli katkılarıyla Bodrum gecelerinde, yıldızları sahneye indirecek.
 
Açılış Dünyaca ünlü “Zorba” İle…
 
Bale sanatının uluslararası arenada başarılı temsilcilerini yakından izlemenin mümkün olduğu festivalin 01 Ağustos 2018 Çarşamba akşamı gerçekleştirilecek açılışı; dünyanın en beğenilen bale eserlerinden biri olan ve 35’ten fazla ülkede sergilenen“ZORBA” balesi ile gerçekleşecek.
 
Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen, NikosKazancakis’in dünyaca ünlü başyapıtı, MikisTheodorakis'in müziği, Lorca Massine'nin metni ve koreografisi ile hayat buluyor.
 
Festivalin Vazgeçilmezi Flamenko Rüzgarı
 
03 Ağustos 2018,Cuma akşamı Bodrumlu sanatseverler Flamenko rüzgarı ile coşacak.
 
İspanya’dan gelen ve üç kardeşin Rosario, Ricardo, JoséCastroRomero’nunkurduğu“CastroRomeroFlamenco” topluluğu, kendi müzikleri ve koreografileriyle “ESENCIA FLAMENCA” adlı performanslarını sahneye taşıyacaklar.
 
Balenin Yıldızları Bodrum’da Sahnede Olacak
 
08 Ağustos 2018, Çarşamba akşamı “VİYANA BALE YILDIZLARI AKŞAMI” ile festival devam ediyor.Viyana Devlet Opera Balesi Birliği“BALENİN EN İYİLERİ” ile klasik balenin en güzel örneklerinden bir performans sahneleyecekler. Birçok klasik baleyi sahneye taşıyan ünlü koreograf MariusPetipa’nın adımlarını sahneye koyan koregraf Mihail Sosnovschi imzası taşıyan performans baleseverlere beyaz balenin büyülü kapılarını açacak.
 
Yeldeğirmenleriyle Dans
 
Yine klasik bale ile devam eden festivali, 11 Ağustos 2018,Cumartesi akşamı İstanbul Devlet Opera ve Balesi bale sanatçıları tarafından sahnelenecek “DON KİŞOT” balesi ile devam ediyor.Miguel de Cervantes’in aynı adlı romanından hareketle MariusPetipa’nın adımları ilesahnelenen eser, Ludwig Minkus’un müzikleri ile estetiğin en rafinesi balenin büyüsünü sahneyetaşıyor.
 
Kapanış Frida ile
 
Festivalin kapanış gecesinin Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu tarafından, 2015-2016 DOB sanat sezonunda dünya prömiyeri gerçekleştirilen ve seyirciden büyük ilgi alan “Frida” seyirci karşısına çıkacak.15 Ağustos 2018, Çarşamba akşamı sahnelenecek bu eserin müzikleri Arturo Marquez,Jose Pablo Moncayo, Aksel Akın’a,koreografisi ise Özgür Adam İnanç’a ait.
 
Ülkemizin nadide tatil beldesi Bodrum’da bu yıl on altıncısı gerçekleştirilecek “Uluslararası Bodrum Uluslararası Bale Festivali”, sanatseverlerin yoğun talebi sayesinde her geçen yıl güçlenen sanatsal niteliği ile yoluna devam etmektedir.
 
http://www.operabale.gov.tr adresinden ve diğer satış noktalarımızdan bilet satışlarımız yapılmaktadır.
 
Bilgi için Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü
 
0312 231 85 99
 
16. ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ
 
( 01-15 Ağustos 2018 )
 
01 Ağustos 2018,Çarşamba ZORBA
 
Ankara Devlet Opera ve Balesi
 
Koreografi Lorca MASSINE
 
Müzik Mikis THEODORAKIS
 
 
03 Ağustos 2018,CumaESENCIA FLAMENCA
 
CastroRomeroFlamenco (İspanya)
 
Koreografi: Rosario, Ricardo, JoséCastroRomero
 
Müzik: CastroRomeroFlamenco
 
08 Ağustos2018,ÇarşambaBALE YILDIZLARI AKŞAMI “BALENİN EN İYİLERİ”
 
Viyana Devlet Opera Balesi Birliği
 
VereinigungWienerStaatsopernballett
 
Koreografi: Marius PETIPASahneye Koyan ve Düzenleyen Mihail SOSNOVSCHI
 
11 Ağustos2018,CumartesiDON QUIXOTE
 
İstanbul Devlet Opera ve Balesi
 
Koreografi MariusPETIPA
 
Sahneye Koyan ve Düzenleyen
 
Ayşem SUNAL SAVAŞKURT
 
Müzik: Ludwig MINKUS
 
15 Ağustos 2018,Çarşamba FRİDA
 
Ankara Devlet Opera ve Balesi
 
Koreografi: Özgür Adam İNANÇ
 
Müzik: Arturo MARQUEZ,
 
José Pablo MANCAYO, Can Aksel AKIN
 
Bodrum Antik Tiyatrosu
 
Bütün Temsiller 21.30 da başlar.
 
Genel Müdürlük gerekli hallerde programda değişiklik yapabilir.
 
Ara 20 dakika

Paylaşın

Yorumlayın


ÖNEMLİ NOT: AVMLife sayfalarında yayınlanan okur yorumları editör kontrolünden geçtikten sonra yayına alınmaktadır. Yazılan yorumlar okurların kendi görüşleridir ve AVMLife hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Diğer Haberler