22 Nisan 2019 Pazartesi 23:43
Çocuk Dünyası
ÖNE ÇIKANLAR
 AVM ZOOM Tüm Haberler  
Selim Yuhay Minik Mimarlar ile Buluştu!
Capacity Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde gerçekleşen Minik Mimarlar Atölyesi’nde sevilen mimar Selim Yuhay, çocuklar ile bir araya geldi.
Giriş Zamanı:23 Ekim 2018 Salı

6 yaş ve üzeri çocukların katıldığı atölyede, eğitici ve öğretici bilgilerin yanı sıra zamanın su gibi akıp gittiği eğlence dolu bir gün yaşandı. Çocuklar atölyede, hayal güçlerini kullanarak kendi odalarının iç mekân tasarımını yaptılar. Önce çizimle başladıkları kolaj çalışmalarını daha sonra birbirinden renkli materyaller ile süsleyip, boyadılar. Gerçekleşen atölyede; kendilerini, hayallerini ve çizimlerini ifade eden çocukların neşesi görülmeye değerdi.

 

Etkinliğin her aşamasında çocuklarla yakından iletişim kuran ve yaptıkları her detayı soran Yuhay, ailelere bol bol öğütlerde bulundu. Ailelerin, çocukların isteklerine kulak vermeleri gerektiğinin altını çizen mimar, çocukların özgürce hareket edebilmesi için ‘kendilerine ait’ alanların olması gerektiğini söyledi. Bu konuda ailelerin mutlaka müsaade etmelerini tavsiye eden Yuhay, “Yaşadığımız mekânlar bizi geleceğe hazırlar. Bu nedenle çocuklar kendi odalarında özgürce hayallerini yaşamalılar” dedi.

 

 

Üretici, tasarımcı ve sorgulayan bireyler yetiştirin!

 

 

Her bir çocuk ile tek tek yakından ilgilenen Yuhay, “Çocukların yaşadığı mekânlarda etraflarını iyi incelemesini sağlamamız lazım ki, 'neyin neden olduğunu, nelerin niçin yapıldığını' anlayabilsinler. Günümüzde çocuklar sadece seyirci. O tabletlerden sadece izliyorlar ve kendi hayal güçlerini maalesef kullanmıyorlar. O kutunun içinden ne çıkacak acaba diye bakıp, saatlerce o videoları izliyorlar. Mümkün olduğu kadar çocuklarımızı; üretici, tasarımcı ve yaşadıkları her şeyi ‘neden, niçin’ diye sorgulayan bireyler olarak yetiştirmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

 

Etkinliğin sonunda çocukların hazırladığı tasarımları imzalayarak, fotoğraf çektiren Yuhay, minik mimarlara anlamlı hatıralar bıraktı. Capacity’nin de 'Minik Mimarlar Atölyesi'ne katılan çocuklar için hazırladığı çeşitli hediyelerin verilmesiyle çocuklar unutulmaz bir gün yaşadı.

Paylaşın

Yorumlayın


ÖNEMLİ NOT: AVMLife sayfalarında yayınlanan okur yorumları editör kontrolünden geçtikten sonra yayına alınmaktadır. Yazılan yorumlar okurların kendi görüşleridir ve AVMLife hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Diğer Haberler