1. HABERLER

  2. SAĞLIKLI YAŞAM

  3. 'Eskimiş güneş kremlerinin faydadan çok zararı var'
'Eskimiş güneş kremlerinin faydadan çok zararı var'

'Eskimiş güneş kremlerinin faydadan çok zararı var'

Güneş kremi kullanımı güneşin bir çok zararlı ışınından korurken, yanlış kullanımı başka sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

A+A-

Yazın gelmesi ve yüksek sıcaklıklar, dünya genelinde milyonlarca kişinin ilgi gösterdiği bir aktiviteyi beraberinde getiriyor: güneşlenme. Ancak bu aktivite, güneş kremi kullanılmadığında bazı riskleri beraberinde getiriyor.

Uzmanlar, güneş kreminin yalnızca yazın değil, kış aylarında da kullanılmasını öneriyor. Çünkü güneşin yaydığı ultraviyole radyasyon cilt için ciddi zararlar doğurabileceğinden güneş kreminin düzenli olarak kullanılması tavsiye ediliyor.

Avila Resmi Eczacılar Koleji Dermofarmasi Bölümü üyesi ve eczacı Sonia Galeano, güneş kremi kullanımıyla ilgili Euronews'e konuştu. Galeano'ya göre kremin güneşe çıkmadan önce temiz ve kuru cilde bol ve eşit miktarda sürülmesi gerekiyor.

Galeano, her iki saatte bir santimetre kare başına iki miligram güneş kremi uygulamanın bilimsel olarak önerilen yöntem olduğunu söyledi. Bunla beraber kremi ne kadar etkin kullanabileceğimize dair de bazı ipuçları paylaştı.

Ne kadar güneş kremi sürmeliyim?
Galeano, güneş kremi kullanımında cömert olmanın önemini vurgularken güneş kremi kullanımında 'iki parmak kuralı' olarak bilinen yöntemi önerdi.

"Yüze kalp şeklinde bir sıra, her kol için iki parmak, gövde için dört parmak, sırt için başka dört parmak ve her bacak için de dört parmak uzunluğunda krem sürülmesi" gerektiğini söyledi.

Ne sıklıkla uygulanmalı?
Denize girenler veya plajda vakit geçirenler genellikle güneş kremi sürmenin sürekliliğini önemsemezler.

Ancak uzmanlara göre vücudu tek seferde kremleyip sonra tekrar etmemek cilt sağlığı için yeterli değil. Çünkü deniz suyu ve terleme, güneş kremi etkisini azaltabilir. Bu nedenle, Galeano güneş kremi uygulamanın her iki saatte bir, her banyodan sonra ve aşırı terleme durumunda yenilenmesi gerektiğini vurguladı.

"Havuza veya plaja girdiğimizde güneş kremimizi her zaman yeniden sürmeliyiz. Bazı güneş kremlerinde 'ıslak cilde uygulayın' ibaresi yer alır ve bu kremler ıslak ciltlerde etkili olur," diye ekledi.

Güneş kremi koruma faktörü (SFP) ne anlama gelir?
Güneş kremleri Güneş Koruma Faktörü ("Sun Protection Factor" - SPF) 20, 30 veya 50+' gibi farklı numaralar içerir ve bu numaraların anlamı genellikle yanlış anlaşılır. Daha yüksek bir numara güneşten daha fazla korunduğumuz anlamına gelmez; bunun yerine, kremin bizi daha uzun süre koruyacağını gösterir.

Örneğin, SPF 30 olan bir güneş kremi, güneşe karşı normalde oluşabilecek kızarıklığı önlemek için güneşe maruz kalma süresini 30 kata kadar, diğer bir deyişle beş saate kadar uzatır.

Farklı güneş kremleri için farklı güneş koruma faktörleri belli bir işleve hizmet eder; bunlar her cilt tipi için özel olarak tasarlanmıştır.

Geçen yılın güneş kremini kullanabilir miyiz?
Güneş kremleri gibi tüm ürünlerin de bir son kullanma tarihi vardır. Bu tarihlerle ilgili iki durum söz konusudur: biri ürün açılmamışsa geçerli olan tarih, diğeri ise ürün açıldıktan sonra kullanım süresini belirten tarihtir.

Genellikle hatırlanması gereken ikincisi için genellikle bu süre altı aydır, yani güneş kremi açıldıktan sonra altı ay boyunca kullanılabilir.

Bu nedenle, bir güneş kremi "bir yıldan diğerine geçerli değildir" diyor Galeano. Bunun nedeninin ürünün oksitlenmesi, bozulması olduğunu söyleyen Galeano, kremlerin arabada unutulup yüksek sıcaklıklara maruz kaldığını da söylüyor.

Tüm bunlar "mikrobik bulaşma" ortaya çıkabileceği ve cildimizi etkileyebileceği anlamına gelir, bu yüzden geçen yılın kremini unutmalı ve atmalıyız.

Bu yaz, Avrupa genelinde yüksek sıcaklıklar etkisini gösteriyor. Özellikle İtalya gibi ülkeler şimdiden sıcak hava dalgasıyla mücadele ediyor. Güneş radyasyonuna aşırı maruz kalmak cilt kanseri gibi hastalıklara yol açabileceğinden güneş kreminin etkin kullanımı büyük bir önem arz ediyor.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.