1. HABERLER

  2. ŞİRKET HABERLERİ

  3. İnternette güvenli alışveriş yapıyor musunuz?
İnternette güvenli alışveriş yapıyor musunuz?

İnternette güvenli alışveriş yapıyor musunuz?

Önce “Muhteşem Kasım” şimdi yılbaşı alışverişi. Yakın gelecekte sev-gililer ve anneler günü… İnternet alışverişi hız kesmiyor mağdurların sayısı da aynı hızla artıyor.

A+A-

Pek çok uzmanın ortak görüşüne göre internet alışverişinin gelişimi bu alışverişi düzenleyen yasaların gelişiminden çok daha hızlı oldu. Özellikle Pandemi, e-ti-careti kimsenin öngöremediği düzeyde geliştirdi. Yasal altyapının yetersizliği, ödeme sistemlerindeki boşluklar, kullanıcıların teknoloji konusundaki yetersiz bilgisi ve yapılan reklamlarda kullanılan aşırı çekici dil e-ticareti bir keyif ve fır-sat kadar risk alanı haline getirdi.

Adli Muhasebe ve Hile Denetimi Uzmanı Fikriye Aslan’ın ifadesiyle e-dolandırıcıların sayısı e-ticaret sitelerinden hızlı artı.

Müşterinin gözlerine bakılmayan bu ticaret tipinde insanların daha az toplumsal sorumluluk baskısı altında olduğunu belirten Fikriye Aslan’a göre suç işlemek de kolaylaştı.

Gösterilen ürünün teslim edilmemesi, sahte ürünlerin gerçek gibi satılması, üc-ret ve ayıplı mal iadesinin yapılmaması gibi onlarca e-ticaret suistimâli artık günlük olaylar haline geldi.

Hile denetimi ve mali suistimâller konusunda 30 yılı aşkın deneyimi bulunan Fikriye Aslan’a göre e-ticaret suçlarının iki yönü var. Birinci yön teknolojiden kaynaklanıyor. Kullanıcılar kötü niyetli yazılımcıların kurbanı olabiliyor. Aslan’a göre bir elektronik pazar yerinden alışveriş yapmak isteyen kullanıcının tekno-loji bilgisine sahip olması beklenmemeli. Burada tüketiciyi koruyacak teknolojik araçlar ve yasal altyapı kamu otoritesi tarafından sağlanmalı. Ancak ikinci bir yön var ki Fikriye Aslan insanoğlunun bu tuzağa düşmesine anlam veremedi-ğini söylüyor. Bu da tüketicinin gerçek olamayacak kadar iyi tekliflere e-ticaret ortamında inanma eğilimi göstermesi. Gerçek fiyatını çok iyi bildiği halde yarı fiyatına bir ayakkabıyı satın alan tüketicinin ruh hali e-ticarette işlenen suçları körüklüyor. Aslan’a göre bu çok şaşırtıcı bir durum. Fikriye Aslan, toplumsal ve bireysel güven alanlarının hızla daraldığı günümüzde insanların o fiyata o ürünü alamayacağını bildiği halde satıcıya güvenmesini açıklamakta zorlandı-ğını söylüyor.

Sosyal medyanın körüklediği sahip olma arzusunun tüketiciyi yanılttığını düşü-nen Fikriye Aslan’a göre gerçek olamayacak kadar iyi tekliflere karşı artık daha çok şüphe duymamız gerekiyor. “Bedava peynir sadece fare kapanında bulu-nur” diyen Fikriye Aslan, e-ticaret yoluyla bile satılsa hiçbir malın gerçek fiyatı-nın yarı yarıya düşemeyeceğini artık kabullenmemiz gerektiğini söylüyor.

Bunlara dikkat edilmeli
e-ticaret suçlarının teknolojik kısmında da kullanıcının artık kesin olarak öğren-mesi gereken birkaç unsur var. Bunlardan belki de birincisi alışveriş yaptığının sitenin kolon (kopya) bir site olmadığından emin olmak. Bunun için sitenin ad-resinin https:// ile başlaması gerekiyor. Bu ibare sitenin SSL sertifikasına sahip olduğunu ve verilerin şifreli olarak aktarıldığını gösteriyor. İkinci çok önemli konu ise güvenliğinden emin olmadığınız yerlerdeki wi-fi hatlarının kullanılma-ması. Açık şifrelerle bağlanılan bu hatlar üzerinden kolayca bilgi transferi yapı-larak kötü niyetli uygulamalar cihazlarınıza yüklenebiliyor ya da bazı özel bilgi-leriniz kopyalanabiliyor. Mecbur kalmadıkça hiçbir wi-fi hattına bağlanmayın di-yen Fikriye Aslan’a göre wi-fi yayını yapan her kurumun bu yayından kaynakla-nan sorumluluğu da alacak biçimde yasal düzenleme yapılması gerekiyor. As-lan’ın özellikle belirttiği tedbirlerden biri de sanal kart kullanımı. Günümüzde kredi kartlarının kullanım limitlerinin çok yükseldiğini bunun da kötü niyetli kişi-lerin iştahını kabarttığı belirten Aslan, e-ticaret sırasında sanal kart kullanımının olası tehditler karşısında kaybı minimize edeceğini belirtiyor.

Satıcının önceki dönem karnesine bakmak, yorumları okumak ve şikayet sitele-rinden satıcıyı kontrol etmek de önemli yollar. Ama Fikriye Aslan’a göre asıl aşılması gereken tüketicinin e-ticaret sırasında risk altında olduğunu kabul et-meye başlaması gerekiyor. Bu alanda farkındalığın geliştirilmesi de Aslan’a göre yine bir kamu görevi. Tüketicinin kolayca erişebileceği mecralarda e-tica-rete ilişkin risklerin daha sık ve yüksek sesle anlatılması gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.